Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!. Fundacja DKMS

W Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Na szczęście możemy pomóc. Zostać Dawcą. 8 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Łukowie odbył się Dzień Dawcy Szpiku kostnego i komórek macierzystych, pod patronatem fundacji DKMS z Warszawy. Przedsięwzięcie poprzedzone było akcją „Komórkomania”, która zachęciła uczniów do rejestracji. Przed akcją wychowawcy klas, do których uczęszczają potencjalni dawcy, na lekcjach przedstawili korzyści, wynikające z takiej decyzji. Ponadto rozwieszone zostały plakaty w szkole oraz rozdawane były ulotki.
Rezultaty akcji były zadowalające. Przychodziły osoby spoza szkoły, jak również absolwenci. Łącznie do banku dawców zarejestrowało się 25 osób. Wszystkim, którzy odważyli się zarejestrować i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo uratowania życia ludziom chorym na nowotwory krwi na całym świecie oraz aplazję szpiku, W IMIENIU POTENCJALNYCH BIORCÓW KOLEJNY RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Bardzo ważna informacja.Mama naszej uczennicy Patrycji z 3 TH , pani Barbara Oborska w lipcu została dawcą szpiku dla 17 letniej Turczynki.
Osoby, które kierowały tymi niezwykłym działaniami, to uczniowie wolontariusze: Jakub Michalak, Wojciech Kosmowski i Jakub Bujak z II TS.

[Anna Jasińska-Cichosz]