11 marca uczniowie klasy I TS oraz I TI ITM mieli możliwość poznania sposobu funkcjonowania polskiego systemu penitencjarnego na przykładzie siedleckiego Zakładu Karnego. Zajęcia były oparte na udziale w programie edukacyjno-profilaktycznym „Więzienie – stracony czas” . Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości, popadając często w konflikt z prawem. Młodzież, często nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje niosą za sobą nieprzemyślane zachowania i błędnie podjęte decyzje. Chłopcy uczestniczący w zajęciach mieli możliwość zobaczenia, że przestępstwa popełniają nie tylko groźni przestępcy, ale ludzie tacy jak oni, ich koledzy, sąsiedzi, rodziny. Mogli oni dowiedzieć się jak zmniejszyć ryzyko stania się sprawcą i ofiarą przestępstwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, nie kryjąc zainteresowania poruszaną problematyką. Sami przyznali, że taka lekcja poglądowa daje im dużo do myślenia . Pracownicy Służby Więziennej pokazali nam Zakład Otwarty dla młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy, Zakład Półotwarty oraz Zakład Zamknięty. Obecnie w ZK w Siedlcach przebywa około tysiąc trzysta osadzonych. Byliśmy także w sali widzeń, choć największe emocje wzbudziły warunki panujące w izolatce w Zakładzie Zamkniętym. Wizyta była pouczająca a zabezpieczenia i warunki panujące w więzieniu zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

[Anna Jasińska-Cichosz]