27 listopada uczniowie naszej szkoły udali się wraz z opiekunami: p. Lilianą Kołodyńską, p. Beatą Kuczyńską i p. Elwirą Wituską na wycieczkę do Warszawy. Byli to uczniowie z klasy: 2 TI, 1 TEL, 1 TI, 1 TE, 1 W, 2 W, 3 TS, 3 TEL, 4 TEL. Głównym punktem wyjazdu, zasponsorowanego przez Pana Senatora Stanisława Gogacza było zwiedzanie sejmu i senatu oraz spotkanie z senatorem. Wycieczka była nagrodą dla laureatów i uczestników konkursów jubileuszowych pod patronatem Senatora RP Stanisława Gogacza. W tym dniu towarzyszył nam asystent społeczny Pana Senatora - Pan Edward Leśniak.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Senatu RP, gdzie po kontroli pirotechnicznej i przejściu przez bramkę czekał na nas Pan Senator Stanisław Gogacz. Po przywitaniu i krótkiej rozmowie podzieleni na 2 grupy rozpoczęliśmy z przewodnikami zwiedzanie senatu i sejmu. Młodzież obejrzała makietę senatu oraz bogato ilustrowaną wystawę „Dla Niepodległej. Udział senatorów II RP w odzyskaniu wolności przez Polskę”, przygotowaną przez Kancelarię Senatu. Następnie młodzież zobaczyła salę senatu i szukała miejsca w którym zasiada podczas obrad Pan Senator. Po wyjściu z sali senatu wszyscy przeszli korytarzem marszałkowskim do sejmu, gdzie w ciekawy sposób przedstawiono nam krótką historię polskiego parlamentaryzmu, omówiono w jaki sposób funkcjonuje współczesny sejm i senat, jakie funkcje pełni. Po wejściu na galerię sali posiedzeń młodzież zobaczyła gdzie zasiadają posłowie z poszczególnych ugrupowań politycznych, które miejsca są przeznaczone dla marszałka, wicemarszałków, prezydenta, Rady Ministrów i przedstawicieli innych organów państwowych. Po zwiedzeniu parlamentu czekał na nas Pan Senator w Sali Konferencyjnej Senatu, gdzie odbyło się spotkanie w ciepłej i miłej atmosferze przy poczęstunku przygotowanym przez gospodarza spotkania. Młodzież zadawała pytania dotyczące pracy senatora, polityki, dnia codziennego w senacie. Na koniec spotkania przedstawiciele uczniów podziękowali Panu Senatorowi za zaproszenie do sejmu i senatu, a Pan Senator zachęcił młodzież do uczestniczenia w kolejnych konkursach historycznych, które już niebawem odbędą się w szkole. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową płytę ,, Hej, orle biały” z 33 pieśniami patriotycznymi. Po zwiedzeniu najbardziej strzeżonego miejsca w Polsce, młodzież z opiekunami wyruszyła do Grobu Nieznanego Żołnierza, miejsca Narodowej Pamięci Polaków, gdzie odbywają się m.in. uroczystości państwowe Święta Niepodległości. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, by pokłonić się bojownikowi o niepodległość i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem było Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki, z którego wyruszono na Plac Zamkowy i Stare Miasto.

Uczniowie składają serdeczne podziękowania Panu Senatorowi Stanisławowi Gogaczowi za zaproszenie i sfinansowanie wyjazdu do polskiego parlamentu.
Organizator – Beata Kuczyńska

[Beata Kuczyńska]