Najlepszym komentarzem związanym z wyborem utworu są słowa samego Prezydenta: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”. A jak wiadomo „Przedwiośnie” to powieść – diagnoza polskiej rzeczywistości odradzającego się na nowo państwa, to utwór wskazujący drogi rozwoju i wyrażający obawy oraz niepokoje. I mimo upływu lat nadal, w wielu aspektach, jest tekstem aktualnym i bardzo współczesnym.
07 września w „Sienkiewiczówce” licznie zgromadzili się uczniowie naszej szkoły, by wsłuchać się w wybrane fragmenty powieści Stefana Żeromskiego, bardzo pięknie odczytane przez przedstawicieli wielu klas – udział wzięło 16 osób. Uczniowie przygotowani przez p. Wiesławę Osińską prezentowali wybrane fragmenty „Przedwiośnia” z cz. I pt. „Szklane domy”. Podopieczni p. Hanny Błachnio odczytywali fragmenty zaczerpnięte z cz. II pt. „Nawłoć”. Natomiast uczniowie p. Beaty Celej zaprezentowali urywki z III cz. powieści pt. „Wiatr od Wschodu”.
Włączając się po raz kolejny w tę akcję czytania największych polskich dzieł literackich nasi uczniowie i nauczyciele, nie tylko chcieli uczcić 100-lecie odrodzenia się naszego państwa, ale także przyczynić się do „odradzania” się”nawyku czytania książek. A poza tym wspólne przedsięwzięcia zbliżają, integrują i budują wspólną wrażliwość.
Organizatorzy: Hanna Błachnio, Beata Celej, Wiesława Osińska.
Zapraszamy do galerii zdjęć, które wykonało szkolne Koło Fotograficzne MIGAWKA.
[Beata Celej]