W dniu 14 września br. uczniowie klasy 2Tia pod opieką wychowawcy p. Beaty Kuczyńskiej oraz klasy 3Th/3Te pod opieką wychowawcy p. Liliany Kołodyńskiej wspólnie udali się do kina na film  ,, Raport Pileckiego”.

   Film opowiada o wyjątkowym człowieku - rotmistrzu Witoldzie Pileckim, żołnierzu AK, który dobrowolnie podczas niemieckiej łapanki trafił do obozu w Auschwitz, gdzie tworzył ruch oporu. Po ucieczce z obozu napisał raport o zbrodniach hitlerowskich, czyli relacjonował to, co widział i  przeżył w obozie. Brał również udział w powstaniu warszawskim i walczył we Włoszech w II Korpusie Polskim. Po powrocie do kraju, już po wojnie, został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przesłuchiwany brutalnymi metodami, został skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 roku. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: ,, Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Oświęcim to była igraszka”.

Film wywołał na młodzieży ogromne wrażenie, budząc refleksję nad losem człowieka, który mimo przeciwności  z ogromną odwagą podejmuje trudne życiowe decyzje.

Kolejnym naszym  punktem był wspólny spacer i lody w jednej z łukowskich lodziarni.

 [Beata Kuczyńska]