8 kwietnia obchodziliśmy IX Szkolny Dzień Zdrowia w Alejach. W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia był slogan „Moje zdrowie, moje prawo”. Przesłanie jest wyjątkowo ważne w obecnych czasach, kiedy świat boryka się z konfliktami zbrojnymi, pandemiami, kataklizmami. To powoduje, że prawa zdrowotne dla wielu osób na świecie są zagrożone. Bardzo ważne jest zapewnienie każdemu człowiekowi dostępu do usług zdrowotnych, edukacji w zakresie zdrowia, a także dostępu do wody pitnej, czystego powietrza i jakościowej żywności. Dzień Zdrowia w szkole to także dobry moment, aby o zdrowiu porozmawiać z naszymi uczniami. Organizatorzy szkolnych obchodów Dnia Zdrowia zwracali uwagę na to, jak ważne jest zadbanie o zdrowie w każdej sferze życia: znalezienie czasu na badania profilaktyczne, racjonalne odżywianie, relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne, aktywność fizyczną oraz świadomość negatywnego wpływu używek na zdrowie.

7 kwietnia oprócz Światowego Dnia Zdrowia był również Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Nasi uczniowie podziękowali pielęgniarce szkolnej pani Grażynie Buczek za codzienną troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Na uczniów czekały tego dnia konkursy – zestawy pytań i quizizz, które sprawdzały wiedzę o zdrowiu. Uczestnicy zmagań w konkursie stacjonarnym zostali nagrodzenie drobnymi upominkami i wodą mineralną. W zmaganiach konkursowych wzięły udział klasy: 1Wa, 1Wb, 3Te, 2Te, 1Th, 3Tmc, 4tmp, 3Ts, 4tel (konkurs stacjonarny) i klasy 5Tea, 5Tmp, 5Tsp, 5Tip, 4Tmp, 3Ts, 3Km, 2Tia, 1Wa, 1Tm w konkursie online, w którym najlepszy 100% wynik uzyskali: Maciej Mościcki 3Ts, Norbert Stępniewski 4Tmp, Marcin Parzyszek 2Tia, Antoni Stolarczyk 3Ts, Justyna Karwowska 2Tia, Kacper Antoniak 2Tia, Filip Ziętara 2Tia, Bartosz Bajura 2Tia, Gabriel Mądry 2Tia, Antoni Wieczorek 2Tia, Daniel Więsek Tts i Mikołaj Borkowski 4Tmp. Wszystkim uczestnikom obydwu konkursów serdecznie gratulujemy.

Na zdrowie najlepiej patrzeć holistycznie – aby cieszyć się nim na co dzień, warto zadbać o wszystkie sfery życia jednocześnie w myśl słów przypisywanych Platonowi: „Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa”.

Organizatorzy: Anna Jasińska - Cichosz, Liliana Kołodyńska, Beata Kuczyńska, Arleta Szcześniak.

[Arleta Szcześniak]