Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w Brazylii. Na dzień obchodów wybrano datę 22 marca. Od 1993 r. Światowy Dzień Wody corocznie obchodzony jest pod innym hasłem. „Woda dla pokoju” to hasło przewodnie tegorocznych obchodów, które ma na celu pokazanie roli czystej wody w budowaniu pokoju na świecie.

Woda to fundamentalny element życia na Ziemi, który łączy ludzi bez względu na kulturę, religię czy pochodzenie. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej niż jest w stanie się odtworzyć. Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia.
Mimo że jest niezbędna do życia, wielu ludzi na świecie wciąż nie ma do niej dostępu. Dla milionów ludzi na całym globie woda jest wciąż odległym i niedostępnym luksusem. Dlatego woda może wprowadzać pokój, ale też wywoływać konflikty. Kiedy jest jej mało, gdy ludzie nie mają do niej równego dostępu, wzrastają napięcia między społecznościami i krajami. Nie każdy z nas ma świadomość tego, że również Polska zmaga się z problemem niedoboru wody. Średnie roczne zasoby wodne na mieszkańca w Polsce to ok. 1600 m³, podczas gdy średnia europejska to ok. 4300 m³.
Warto dołożyć starań, by przyczynić się do oszczędzania tego drogocennego zasobu.
Woda to nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas. Oszczędzajmy wodę!
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody w naszej szkole w klasach: 1Te,1Th, 1Tps, 2Th, 3Te, 3Th 3Tel, 3Km, 4Te i 4Tmp na lekcjach geografii uczniowie obejrzeli cykl filmów o wodzie, które stworzone zostały w ramach projektu "KROPLA DO KROPLI – Kampania na rzecz poszanowania wody. Zobacz, jak skutecznie oszczędzać i szanować wodę" przez Fundację Nasza Ziemia oraz film „Światowy Dzień Wody 2024 – woda dla pokoju” przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w ramach projektu „Aktywni Błękitni”. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do udziału w IV Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wodzie.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 21 pytań zamkniętych. Obejmował wiedzę z przedmiotów: geografia, biologia, fizyka i chemia dotyczącą oczywiście wody.

Wyniki Konkursu:
I miejsce: Weronika Pałczak kl.4Te.
II miejsce ex aequo: Oliwia Markiewicz kl.3Te i Julia Linkiewicz kl.3Th.
III miejsce ex aequo: Paulina Filipek kl.4Te, Maja Mazur kl.4Te i Kacper Węgrzynowicz kl.2Tp.

Gratulacje dla zwycięzców!

[Danuta Markowska-Mościcka]