22 stycznia br. minęła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego i najdłużej trwającego narodowowyzwoleńczego zrywu skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku oraz intensywnej polityki rusyfikacji. Na Powstanie Styczniowe, które miało charakter wojny partyzanckiej, złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców. Również teren Ziemi Łukowskiej był miejscem wielu ciężkich walk i potyczek powstańczych.

Społeczność łukowskich Alej pamiętała o tym ważnym wydarzeniu dla Ziemi Łukowskiej i jej mieszkańców. W środę, 25 stycznia, delegacja Samorządu Uczniowskiego w składzie: Zuzanna Borkowska, Martyna Miechowiecka i Laura Olender pod opieką p.D.Markowskiej-Mościckiej, w imieniu społeczności szkolnej, zapaliła znicze na grobach powstańców styczniowych na Cmentarzu Św.Rocha, przy „Mówiących Kamieniach" poświęconych księdzu generałowi Stanisławowi Brzósce oraz jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu w parku miejskim oraz pod Pomnikiem Pamięci Powstańców Łukowian na Placu Narutowicza.

[Danuta Markowska-Mościcka]