Dzień Ziemi (Earth Day), największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.
Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, w naszej szkole koncentrują się wokół innej tematyki.
W tym roku obchodzone będą dwuetapowo. W pierwszej kolejności odbywały się lokalnie.
12 kwietnia uczniowie klas drugich technikum ( mechanicy i mechatronicy) wzięli udział w sadzeniu lasu. Pod czujnym okiem leśniczych, młodzież posadziła ponad 600 sadzonek sosny w leśnictwie Dąbrówka. Nadleśniczy, pan Grzegorz Uss przybliżył uczniom rolę nasadzeń, sposoby wykorzystania drewna i jak mądrze korzystać z lasu.
Po sadzeniu drzew, Nadleśnictwo Łuków zaprosiło młodzież na ognisko i kiełbaski.
Akcja sadzenia lasu jest jednym z działań podejmowanych w Zespole Szkół Nr 1 w ramach zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi.
22 kwietnia uczniowie klas 2Tmc i 2Tmp wybrali się na wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Młodzież wzięła udział w warsztatach: Trzeci wymiar mapy, Woda to nie tylko H2O, Odpady elektroniczne i elektryczne - bogactwo surowców, Aikido - sztuki walki na trudne czasy. Wszystkie zajęcia były prowadzone w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2022 pod hasłem Odpowiedzialni za środowisko.

Organizatorzy: Hanna Michalak , Anna Jasińska-Cichosz.

[Hanna Michalak]