„Wtedy się wodę szanuje, kiedy jej w studni brakuje”

22 marca br. na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Wody pod hasłem „Docenianie wody”. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Obchodzony jest corocznie 22 marca począwszy od 1993 r. w celu podniesienia świadomości, jak dużą rolę odgrywa woda w naszym życiu, i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Coroczne obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. Dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Większość krajów na świecie cierpi na deficyt wody, zaledwie kilkanaście posiada nadwyżki. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce i niektórych krajach Azji. Polska na tym tle nie wypada dobrze - jest jednym z najuboższych w Europie krajów w wodę, a jej zużycie stale rośnie. Wody pitnej brakuje wielu ludziom na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody przez dziennik elektroniczny do wszystkich uczniów naszej szkoły został wysłany krótki referat na temat wody, jej znaczenia oraz problemów z jej zmniejszającymi się zasobami i uczniowie zostali zaproszeni do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wodzie. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 21 pytań zamkniętych. Obejmował wiedzę z przedmiotów: geografia, biologia, fizyka i chemia dotyczącą oczywiście wody. W Konkursie online wzięli udział uczniowie z klas: 1kem, 1te, 1th, 2te,2th, 3te, 3th, 3tel, 3tm, 4tel, 4th.

Laureaci konkursu
   I miejsce ex aequo: Aleksandra Ciołek kl.3te, Kamila Ciołek kl.4th Zuzanna Korlaga kl.2te, Mikołaj Lipiński kl.1kem
 II miejsce ex aequo: Kacper Rosiak kl.3tel, Mateusz Śledź kl.3tel
III miejsce ex aequo: Aleksandra Kobojek kl.2th, Martyna Zielińska kl.2th

Gratulacje dla zwycięzców!

Dziękuję wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wodzie, jak również odczytanie przesłanego referatu.

[Danuta Markowska-Mościcka]