W lutym nasza szkoła tradycyjnie – jak co roku – przyłączyła się do ogólnopolskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

W ramach tegorocznej edycji DBI podjęliśmy następujące inicjatywy.

9 lutego 2021 r. w klasie 1 te p. Monika Zabłocka przeprowadziła zajęcia edukacyjne dotyczące problematyki sekstingu, podczas których młodzież obejrzała film „Na zawsze”. Podczas zajęć zwrócono uwagę, że młodzi ludzie coraz częściej za pomocą urządzeń elektronicznych przesyłają swój intymny wizerunek. Niedojrzałość relacji, w jakiej następuje przekazanie materiałów wrażliwych, jest często powodem czynności przestępczych jednej ze stron. Często sytuacja taka – z perspektywy ofiary - grozi stanem depresyjnym lub próbą samobójczą.
Celem lekcji było uświadomienie konsekwencji powyższych działań oraz nabycie umiejętności kształtowania postawy asertywnej wobec nacisków rówieśniczych.

22 lutego 2021 r. - w ramach korelacji zajęć wychowawczych i j. polskiego - w klasie 2Tha i 2Kmp odbyła się zdalna lekcja na temat zjawiska fake newsów i hejtu, prowadzona przez p. Magdalenę Kamecką i p. Renatę Kożuch-Sierociuk. Młodzież dowiedziała się, co wspólnego ma fake news z plotką, jak niebezpieczne mogą być skutki tego zjawiska oraz jak świadomie korzystać z informacji. Uczniowie rozpoznawali również przejawy agresji językowej (hejtu) w wypowiedziach internetowych. Ponadto wzięli udział w interaktywnym quizie utrwalającym zdobytą wiedzę. Zajęcia były ciekawym doświadczeniem w wykorzystaniu możliwości platformy TEAMS, która w jednym czasie pomieściła ponad 60 uczniów.

Podczas zajęć z innymi klasami oraz za pośrednictwem dziennika elektronicznego zwracaliśmy również uwagę na podstawowe zasady netykiety, czyli kulturalnego zachowania w Internecie:

  1. Szanuj innych i traktuj ludzi tak, jak chcesz, aby traktowali Ciebie.
  2. Nie hejtuj i sprzeciwiaj się hejtowi (nie daj się sprowokować, nie publikuj poniżających komentarzy, nie lajkuj hejtu). Pamiętaj, że w sieci tylko pozornie jesteś anonimowy.
  3. Nie nadużywaj CAPS LOCKA (Jeśli nie chcesz, by postrzegano Cię jako osobę, która wiecznie krzyczy lub rozkazuje, nie pisz wyłącznie WIELKIMI LITERAMI).
  4. Nie używaj wulgaryzmów.
  5. Pisz poprawną polszczyzną.
  6. Nie przesadzaj z emotikonami.
  7. Uważaj na fake newsy (zanim udostępnisz wiadomość, sprawdź, czy podają ją przynajmniej dwa wiarygodne źródła).
  8. Szanuj prawo do własności w sieci (podawaj źródło, z którego korzystasz).
  9. Dbaj o prywatność swoją i innych (nie upubliczniaj danych osobowych, adresowych itp.)
  10. Postuj odpowiedzialnie (zastanów się dwa razy, zanim coś opublikujesz).

Organizatorki: p. M. Kamecka, p. M. Zabłocka, p. R. Kożuch-Sierociuk.

 [Renata Kożuch-Sierociuk]