DLA GIMNAZJALISTÓW

PlayPause
Przegląd kategorii - klikając slajd przejdziesz do prezentowanego elementu

„…Wybierz sobie zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować…” [Konfucjusz]

Cześć! Jestem uczniem Technikum Pojazdów Samochodowych.
Dlaczego wybrałem technikum?

Pomyślałem, że będę miał zawód i będę mógł pracować. Z natury jestem praktyczny i lubię wykorzystywać zdobytą wiedzę w prawdziwym życiu. Co nie zamyka mi żadnych drzwi, bo po zdaniu egzaminów mogę iść na politechnikę. Gdybym jednak zmienił plany, to zdając odpowiednie przedmioty na maturze mogę iść na przykład na ekonomię czy informatykę i mam w ten sposób dwa zawody w kieszeni. Jeśli wybiorę swój kierunek, to na studiach będę miał z górki bo część materiału realizujemy już teraz na pracowniach. Koledzy, którzy studiują mówią, że nic nie jest nowe, czują się jak ryba w wodzie, bo powtarzają to, czego się już nauczyli w naszej szkole.
Co prawda w technikum nauki jest sporo, bo oprócz matury są jeszcze egzaminy zawodowe. Uważam jednak, że warto pouczyć się i mieć w życiu jakiś plan „B”
[Damian Cisiak, uczeń 2 klasy Technikum Pojazdów Samochodowych w Zespole Szkół Nr 1 w Łukowie]

Pracodawcy podnoszą alarm – brakuje elektryków, mechaników, monterów, informatyków, handlowców. Poważni rynkowi gracze – Bosch, Siemens, Skanska, Vattenfal, Whirlpool, LG Electronics – to tylko niektóre z firm, które narzekają na brak kadry z przyzwoitym zawodowym wykształceniem i inwestują w edukację zawodową.
Zapotrzebowanie na zawodowców jest coraz większe– etos technika wraca do łask.

Doradcy szkolni i zawodowi polecają średnie szkoły zawodowe. Decyzja o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli podjąć pracę zaraz po skończeniu technikum, to w dzisiejszych czasach wspaniały wybór. A matura zdana równolegle z zawodowym egzaminem otwiera drzwi uczelni wszystkim tym osobom, które będą chciały kontynuować naukę.

Kontakt z nowoczesnym przemysłem, z nauczycielami-praktykami, którzy znają realia zakładów pracy i potrzeby przyszłych pracodawców, jest najdoskonalszym sposobem poznania zawodowej przyszłości.

Ambicją Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie jest właśnie łączenie teorii z praktyką, wprowadzanie nie tylko abstraktów teoretycznych, ale również pokazywanie, jak nabytą wiedzę wykorzystuje się w realu.

To prawda – cena za takie edukacyjne wiano jest wysoka. Są nią solidnie przepracowane lata w szkole, koncentracja nie tylko na szlifowaniu formy do matury, ale także przygotowanie do egzaminu zawodowego, wiele godzin praktyk. W zamian, prócz świadectwa dojrzałości, absolwenci otrzymują komplet prawdziwych kompetencji.
Inspiracja: www.perspektywy.pl