W sobotę, 3 września br. w różnych miejscach wielu miejscowości naszego kraju, w tym w Łukowie i Woli Okrzejskiej, można było usłyszeć fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, powieści czytanej w ramach Narodowego Czytania 2016. To ogólnopolska akcja zainaugurowana w 2012 r. przez Prezydenta RP, propagująca czytelnictwo i przybliżająca Polakom największe dzieła literackie. W tym roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wybrali sami Polacy podczas internetowego głosowania ogłoszonego przez Prezydenta RP.
Nasza szkoła, której patronuje Henryk Sienkiewicz, czynnie włączyła się w tę akcję. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie w Łukowie.
Impreza odbyła się na Placu Solidarności i Wolności, przy ławeczce Sienkiewicza. Fragmenty „Quo vadis” czytało 24 osoby min. przedstawiciele samorządu lokalnego, poseł p. Krzysztof Głuchowski, policjant, bibliotekarze, czytelnicy i oczywiście przedstawiciele naszej szkoły, którą reprezentowali: Dyrektor, p. Tadeusz Federczyk i uczennice: Agata Kowalczyk kl. 2TH i Andżelika Smolarz kl. 4 TH. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Ligia i Winicjusz, w role których wcielili się nasi uczniowie: Andżelika Smolarz i Jakub Nowacki.
W tym samym dniu delegacja uczniów naszej szkoły: Renata Chmiel, Patrycja Wielgosz (kl. 2 TH), Daniel Gryczon i Damian Toczyński (kl. 4 TM) pod opieką p. Anny Borkowskiej i p. Marka Mojskiego, uczestniczyła w imprezie plenerowej zorganizowanej przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Mieli oni przyjemność wysłuchać czytania fragmentów „Quo vadis” przez zaproszonych gości: przedstawicieli władz krajowych i samorządu lokalnego, komendantów policji i straży pożarnej.
W przerwach między czytaniami czas umilał koncert harfistki – Anny Faber i flecistki – Sylwii Kubiak.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była interpretacja fragmentu utworu Sienkiewicza w wykonaniu znakomitego aktora Wojciecha Malajkata, którego wszyscy kojarzymy z postacią Rzędziana w „Ogniem i mieczem”.
We wspaniałej scenerii parku uczniowie mogli skorzystać z licznych atrakcji przewidzianych w programie, np. obejrzeć pokazy walki gladiatorów, uzbrojenia rzymskiego, skosztować specjałów kuchni rzymskiej, zapoznać się w wystawą dotyczącą kulis powstania powieści „Quo vadis”. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok.

[Anna Borkowska, Danuta Markowska-Mościcka, Marek Mojski]