W dniach 26-28 maja br. odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Tegorocznymi organizatorami spotkania braci sienkiewiczowskiej byli: Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Warpas kl.3tel – zwycięzca Szkolnego konkursu Wiedzy o Patronie i Dawid Chmielewski kl.2th – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego pod opieką p.Marka Mojskiego. Na tegoroczny zlot do Puław przybyli reprezentanci 44 szkół z całej Polski oraz jednej z Czech. Gośćmi gali inauguracyjnej zlotu byli: aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman, a także prawnuczka pisarza Anna Dziewanowska.

    W sobotę zlotowicze zwiedzili Kazimierz Dolny, a po południu autokarami udali się do Woli Okrzejskiej i Okrzei, gdzie zwiedzili Kopiec Henryka Sienkiewicza oraz złożyli kwiaty na grobie matki pisarza Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej. Następnie wzięli udział w pikniku integracyjnym pod hasłem „Rajce z Sienkiewiczem”, który odbył się na terenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Gośćmi specjalnymi uroczystości była trzypokoleniowa rodzina Sienkiewiczów na czele z wnukiem polskiego Noblisty - Juliuszem Sienkiewiczem. Spotkanie w Woli Okrzejskiej zakończyło się integracyjnym ogniskiem poprowadzonym przez harcerzy z Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach im. Henryka Sienkiewicza. W niedzielę zlotowicze wzięli udział we mszy świętej w kaplicy Świętej Rodziny w Puławach, a następnie zwiedzili Puławy. Po pożegnalnym obiedzie wszyscy rozjechali się do swoich miejscowości. Następne spotkanie przedstawicieli szkół sienkiewiczowskich już za rok w Tczewie.

[Dawid Chmielewski kl.2TH]