15 lutego uczniowie klasy 3TEL, 4TI oraz 2TI odwiedzili pierwszą w Polsce wystawę kosmiczną pod patronatem NASA.

    Uczniowie oraz opiekunowie wycieczki, p. Marzena Głos, p. Grażyna Przeździak oraz p. Andrzej Bartnikiewicz, mieli niebywałą okazję zobaczyć, dotknąć oraz przetestować ponad 100 radzieckich oraz amerykańskich eksponatów wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center prezentujących historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. W tej niesamowitej kolekcji znajdowały się m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR ważącej 135 ton, stacje ISS, modele rakiet m.in rakietę Sojuz o długości 46 metrów, rakiety Wostok czy Woschod, Sputnik 1, kapsuła Apollo, łazik księżycowy Lunar Rover, który uczestniczył w misjach Apollo, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów w tym umundurowanie Gagarina oraz skała księżycowa!

    Dodatkową atrakcją był interesujący film opisujący historię oraz główne cele misji kosmicznych. Ponadto, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do sfotografowania się w kombinezonie astronauty oraz do wypróbowania symulatorów odtwarzających m.in. lot na Księżyc, poczucie stanu nieważkości, majsterkowanie przy stacji kosmicznej wśród gwiazd czy też postawienie stopy na srebrnym globie. Te niesamowite przeżycia, wyśmienitą zabawę oraz lekcję historii zawdzięczamy także naszemu przewodnikowi, p. płk. Karolowi Mścichowskiemu, byłemu pułkownikowi lotnictwa, założycielowi GROMu a obecnie prowadzącemu Akademię Szkoły Przetrwania. Pan Karol wyraził ogromną sympatię do uczniów naszej szkoły oraz, po wymianie danych kontaktowych z kierownikiem wycieczki, p. Marzeną Głos, obiecał, iż wkrótce spotkamy się ponownie i swoją pasją podzieli się z możliwie jak największą liczbą uczniów Zespołu Szkół Nr 1.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz wejścia na stronę wystawy: http://wystawaspace.pl/

[Marzena Głos]