W ramach realizacji XII Szkolnego Projektu Regionalnego klasa druga technikum elektrycznego odwiedziła dwie instytucje ważne dla rozwoju kulturalnego naszego miasta i powiatu.
    4 listopada w Muzeum Regionalnym w Łukowie uczniowie wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez p. Agnieszkę Szaniawską pt. „Odzyskanie niepodległości – dokumenty i zdjęcia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie”, dzięki której m. in. mogli dowiedzieć się, jak wyglądał Łuków w 1918 r. W czasie warsztatów przeprowadzonych przez p. Edytę Sak uczniowie wykonali biało - czerwone kotyliony, a następnie zwiedzili wystawy stałe, związane z historią miasta, regionu, etnografią, geologią i sztuką ludową. Warto było zwrócić uwagę na mapę przedstawiającą Ziemię Łukowską w latach 1621-1626, by sprawdzić, w jakim brzmieniu i pisowni występowały ówcześnie nazwy poszczególnych miejscowości.
    Natomiast 8 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie p. Anna Jeleń i p. Jolanta Kozłowicz zapoznały uczniów z historią i ofertą łukowskiej książnicy, która powstała w 1908 r. i należy do najstarszych bibliotek w Polsce oraz województwie lubelskim. Prelekcji towarzyszyła prezentacja najstarszych książek znajdujących się w zbiorach biblioteki. Największe zaciekawienie wzbudziły maleńkie, wykonane z mistrzowską precyzją, woluminy.
    Jak powiedział prof. Leszek Kołakowski: „Mała ojczyzna to przestrzeń niewielka, w której się obracamy – nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata”.

Poznawajmy tę przestrzeń, szanujmy ją i bądźmy z niej dumni.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Renata Kożuch-Sierociuk]