Uczniowie klasy 1TIb (technikum informatyczne) spędzili 2 dni w Górach Świętokrzyskich ze swoją wychowawczynią, panią Anną Jasińską - Cichosz. Pierwszym punktem podróży była Jaskinia Raj, jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Uczniowie zobaczyli z bliska różnorodne kalcytowe formy naciekowe oraz obejrzeli wystawę muzealną, wprowadzającą w tematykę krasu. Następnie uczniowie udali się do Świętokrzyskiego Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego. Zwiedzili tam wystawy o charakterze multimedialno-mechatronicznym: "Człowiek - niezwykła maszyna" oraz wzięli udział w licznych pokazach i doświadczeniach naukowych.
Kolejny punkt zwiedzania to Zamek Królewski w Chęcinach. Przewodnik zainteresował młodzież historią zamku, a widoki z baszty zapierały dech wszystkim uczestnikom.
Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od wspinaczki na Łysicę (potocznie nazywaną Górą Świętej Katarzyny). Jest to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Wędrując przez Świętokrzyski Park Narodowy, młodzież podziwiała gołoborza oraz jesienny las jodłowo-bukowy.
Następnie uczniowie dotarli do Opactwa na Świętym Krzyżu. Znajduje się tam klasztor założony przez benedyktynów. Jednym z punktów zwiedzania była Bazylika pod wezwaniem Świętej Trójcy. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym są przechowywane relikwie Krzyża, na którym umarł Jezus. Jeden z ojców oblatów udzielił całej grupie błogosławieństwa tymi relikwiami oraz opowiedział o historii tego miejsca. Można powiedzieć, że był to dzień pielgrzymki, gdyż pieszo weszliśmy i zeszliśmy ze szczytu Świętego Krzyża.
Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym uczniowie obejrzeli wystawy prezentujące florę, faunę oraz zmiany jakie zaszły na tych terenach poprzez działalność człowieka.
Organizatorzy dziękują za wsparcie finansowe Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opiekunowie: Anna Jasińska-Cichosz, Hanna Michalak, siostra Rafała

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Hanna Michalak]