104. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

    15 listopada 2020r.minęła 104. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – Patrona naszej szkoły. Samorząd Uczniowski nie zapomniał o tym wydarzeniu. W imieniu społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 1 uczennice kl.2th: Ola Kobojek i Martyna Miechowiecka pod opieką p.Danuty Markowskiej-Mościckiej złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pisarza.
Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey (Szwajcaria) w otoczeniu swoich najbliższych – syna Henryka Józefa oraz żony Marii z Babskich. Odchodząc z tego świata, miał powiedzieć: „Nie zobaczę już wolnej Polski”. Przyczyną jego śmierci był tętniak serca. Został pochowany w krypcie kościoła katolickiego w Vevey. Na obwieszczeniach żałobnych już wtedy pojawiła się informacja: "pogrzeb uroczysty odbędzie się w Polsce, gdy okoliczności pozwolą". Zakładano, że stanie się to zaraz po zakończeniu wojny. Jednak burzliwe koleje losu w latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sprawiły, że kwestia polskiego pochówku Sienkiewicza zeszła na drugi plan. Okoliczności te pojawiły się osiem lat po jego śmierci. W 1924 roku trumna z prochami pisarza wyruszyła pociągiem do stolicy, wolnej już ojczyzny. Na granicy polskiej w Piotrowicach, przemawiający Leopold Staff nazwał Sienkiewicza „ostatnim z niekoronowanych królów Polskich”. Faktycznie, pogrzeb miał królewski. Na trasie przejazdu pociągu zbierali się ludzie, by oddać mu hołd.
Uroczystości pogrzebowe w Warszawie trwały dwa dni. W poniedziałek 27 października 1924 roku po mszy z udziałem rodziny, władz państwowych i miejskich oraz tłumów rodaków prochy Henryka Sienkiewicza pochowano w specjalnie przygotowanej krypcie w podziemiach Katedry Św. Jana. Pisarz spoczywa tam po dziś dzień.

[Danuta Markowska-Mościcka]