21 lutego 2020 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie zorganizowane z okazji 21. obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Święto to ustanowiło UNESCO na pamiątkę dramatycznych wydarzeń z 1952 roku w miejscowości Dhaka, gdzie zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Międzynarodowe obchody Dnia Języka Ojczystego mają na celu promocję różnorodności językowej świata w dobie wszechobecnej globalizacji oraz zwrócenie uwagi społeczeństw na problem wymierania języków i kultur.
Uczniowie klas 1TE, 1TH, 2 TH, 3TH i 4 TS obejrzeli prezentację przygotowaną z wykorzystaniem materiałów filmowych powstałych w ramach kampanii społecznych: „Ojczysty znam, lubię, szanuję” oraz „Język polski jest Ą-Ę". Następnie odbył się konkurs drużynowy, w którym przedstawiciele klas I-III technikum odpowiadali na pytania dotyczące związków frazeologicznych i przysłów polskich oraz rywalizowali w teście online sprawdzającym ich znajomość poprawnej polszczyzny. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury - p. Beata Celej i p. Katarzyna Czub.

Zwyciężyła drużyna klas pierwszych w składzie: Katarzyna Sadło, Zuzanna Korlaga oraz Daria Redas. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w licznych konkursach języka polskiego przygotowanych dla Was w ramach Tygodnia Języka Ojczystego w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Beata Celej, Katarzyna Czub]