„Sławić wszystko co polskie, kochać swój naród, czcić jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość” – to motto Henryka Sienkiewicza, które przyświecało XXVII Ogólnopolskiemu Zlotowi Szkół Sienkiewiczowskich w Olecku. Trzydniowe spotkanie Braci Sienkiewiczowskiej rozpoczęło się w piątek (24.05). Naszą szkolę reprezentowała delegacja w składzie: Joanna Izdebska kl.3th, Łukasz Grochowski kl.4ti, Danuta Markowska - Mościcka i Marek Mojski. Na olecki zlot wyruszyliśmy autobusem, w czwartek 23 maja, w grupie dziewięciu delegacji szkół z: powiatu łukowskiego, Puław, Siedlec, Mińska Mazowieckiego i Siennicy. Razem z nami do Olecka wyruszyła p.Anna Cybulska, żona śp. Antoniego Cybulskiego, dobry duch i kontynuatorka dzieła zlotów. Uczestniczyły w nim delegacje z 37 szkół z całej Polski, którym patronuje Henryk Sienkiewicz. Gospodarzem (po raz drugi, poprzednio w 2008r.) tegorocznej imprezy była Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku. Patronat honorowy nad Zlotem objęli: Burmistrz Olecka i Starosta Łukowski. 27 edycja Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich rozpoczęła się przemarszem ulicami Olecka do amfiteatru nad jeziorem, gdzie wszystkich uczestników oficjalnie powitała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 p.Eligia Marta Bańkowska. Zlot otworzył burmistrz Olecka Karol Sobczak. Wśród gości zlotu byli m.in.: prawnuczka Henryka Sienkiewicza - Anna Dziewanowska oraz Anna Cybulska z synem Maciejem Cybulskim, dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Starostę Powiatu Łukowskiego reprezentował p.Krzysztof Konstanty – Dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego.

    Zgodnie z tradycją, Zlotowi towarzyszyło szereg konkursów, których celem było zachęcenie do czytania i poznawania twórczości Henryka Sienkiewicza. Podczas spotkania w amfiteatrze nagrodzono ich laureatów. Później uczestnicy zlotu obejrzeli inscenizację prezentującą twórczość Henryka Sienkiewicza, którą przygotowali uczniowie oleckiej "Jedynki".

    W sobotę, w drugim dniu spotkania, odbyła się wycieczka krajoznawcza do Augustowa, której atrakcją był rejs statkiem po Kanale Augustowskim połączony ze śluzowaniem i wizyta w miejscowości Studzieniczna, gdzie mieści się Sanktuarium Maryjne, które w 1999 r. gościło papieża Jana Pawła II. Po powrocie do Olecka czekały na nas kolejne atrakcje: gra terenowa “W Krainie Tysiąca Jezior” i ognisko nad jeziorem. W niedzielę, w trzecim dniu spotkania, Zlot Braci Sienkiewiczowskiej, zakończył się polową mszą świętą i piknikowym spotkaniem nad jeziorem. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o pomysłodawcy zlotów.
Po dotarciu do Siedlec wstąpiliśmy na miejscowy Cmentarz Janowski, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na grobie śp. Antoniego Cybulskiego. Uczestnictwo w zlocie to możliwość zawarcia nowych znajomości, czas na ciekawe rozmowy, wymianę doświadczeń i poglądów związanych z pielęgnowaniem pamięci o Patronie Henryku Sienkiewiczu, a także na poznanie różnych zakątków naszej ojczyzny. To również wspaniała, niepowtarzalna atmosfera, ogrom wrażeń, życzliwości i miłych wspomnień.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]