„Tylko głupiec nigdy nie czuje strachu (...)
Bohaterowie to ci, którzy nie cofają się mimo strachu,
bo wiedzą, że zadanie musi zostać wykonane...
i nikt tego za nich nie zrobi.”
Meg Cabot

    W tym roku szkolnym po raz pierwszy włączyliśmy się do kampanii społecznej ,,BohaterON – Włącz historię’’ realizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Rosa i Fundację Sensoria pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej.
Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek z życzeniami płynącymi ze szczerego serca. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, kształtować postawy patriotyczne, budować wrażliwość społeczną i połączyć pokolenia. Realizacja projektu odbyła na lekcji historii i społeczeństwa w klasach 4 TS, 4TEL, 3 TEL, 3 TS. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dyskutowali czym jest patriotyzm, jak wyglądał patriotyzm dawniej a jak dziś, kim jest bohater i kto nim może zostać… Nawiązując do Powstania Warszawskiego chłopcy udzielali odpowiedzi: z czym im się kojarzy powstanie, dlaczego wybuchło i w jakich okolicznościach. Aby połączyć pokolenia należy oddziaływać na emocje i wyobraźnię młodego człowieka, dlatego zadaniem uczniów podczas realizacji projektu było wcielenie się w postać Powstańca i Sanitariuszki, ażeby lepiej zrozumieć co wtedy mogli myśleć, czuć, co dla nich było ważne.
Każda grupa uczniów wylosowała karteczki z biogramem powstańca i jego wspomnieniami o powstaniu. Dla każdej wylosowanej osoby młodzież wypisała kartkę z życzeniami. Jeden z uczniów samodzielnie wykonał kartkę dla Powstańca i wypisał życzenia. Kartki od naszej młodzieży Powstańcy otrzymają już niebawem za pośrednictwem Fundacji Senssoria.
Kolejne kartki wyślemy już za rok.
Pamiętajmy o Bohaterach!
Koordynator projektu- Beata Kuczyńska
Więcej informacji na stronie projektu...

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Beata Kuczyńska]