15 października br. świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. To święto już na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. Stanowi bardzo ważne wydarzenie dla uczniów klas pierwszych. Jest to dzień uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.

Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie odwiedzają miejsce urodzenia swojego patrona - Henryka Sienkiewicza. Tegoroczni pierwszoklasiści wybrali się więc do Woli Okrzejskiej, gdzie złożyli ślubowanie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele NMP Matki Kościoła, którą sprawował ks.Wojciech Majewski. Dalsze uroczystości miały miejsce w Woli Okrzejskiej, dokąd uczniowie udali się autokarami pod opieką swoich wychowawców, pani wicedyrektor Agnieszki Mikusek i p.Danuty Markowskiej –Mościckiej. W gościnnych progach muzeum serdecznie powitał nas jego gospodarz – pan Maciej Cybulski. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, pani wicedyrektor Agnieszka Mikusek powitała wszystkich zebranych. Następnie głos zabrał Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, pan Maciej Cybulski. Kulminacyjnym punktem programu uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły, po którym życzenia do nich skierowali: Wicedyrektor Szkoły p. Agnieszka Mikusek i Przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego – Dawid Chmielewski. Oficjalna część niecodziennej uroczystości zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru. Uroczystość prowadzili uczniowie: Ola Litwa i Dawid Chmielewski, a w postaci fotoreportażu utrwalił Wojtek Krupiński. Po ślubowaniu przyszedł czas na zwiedzanie muzeum. Następnie pierwszoklasiści wraz z opiekunami udali się na cmentarz w Okrzei, gdzie na grobie matki Henryka Sienkiewicza złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po drodze wstąpili do Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei. Ostatnim punktem programu był Kopiec Sienkiewicza.Kończąc, przytoczę cytat z jednej z książek Terry`ego Pratchetta: ,,Talent określa, co człowiek robi, nie określa, kim człowiek jest.(…) Kiedy wiesz, kim jesteś, możesz dokonać wszystkiego.” I tego w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Rady Samorządu Uczniowskiego życzymy naszym tegorocznym pierwszoklasistom.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]