26 września 2018 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Łukowie odbył się Dzień Dawcy Szpiku kostnego i komórek macierzystych, pod patronatem fundacji DKMS z Warszawy.

Przedsięwzięcie poprzedzone było akcją „Komórkomania”, która zachęciła uczniów do rejestracji. Przed akcją wychowawcy klas, do których uczęszczają potencjalni dawcy, na lekcjach przedstawili korzyści, wynikające z takiej decyzji. Ponadto rozwieszone zostały plakaty w szkole oraz rozdawane były ulotki. Rezultaty akcji były zadowalające. Przychodziły osoby spoza szkoły, jak również absolwenci. Łącznie do banku dawców zarejestrowało się 45 osoby. Wszystkim, którzy odważyli się zarejestrować i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo uratowania życia ludziom chorym na nowotwory krwi na całym świecie oraz aplazję szpiku, W IMIENIU POTENCJALNYCH BIORCÓW SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Osoby, które kierowały tymi niezwykłym działaniami, to wolontariusze z naszej szkoły: Anna Świder i Beata Jastrzębska z klasy III TH oraz Jakub Michalak, Wojciech Kosmowski i Bartosz Matyjasek z I TS.

Przekazanie obcej osobie swojego szpiku to wielka odwaga i poświęcenie. Choroby nowotworowe krwi stanowią olbrzymi problem społeczny, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przeszczep to ostania nadzieja dla chorego, dzięki niemu pozbywa się on wszystkich komórek rakowych z organizmu. Dawców szpiku jest ciągle za mało. JEŚLI NIE TY, TO KTO. JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY?????????????

[Anna Jasińska-Cichosz]