W dniach 8-10 czerwca br. w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie odbył się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników – uczniów i nauczycieli z 50 szkół z całej Polski, noszących imię wielkiego polskiego noblisty. Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach zloty braci sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski. W tym roku honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP - Antoni Szymański, Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki, a także Starosta Łukowski – Janusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Maciej Cybulski. Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie już po raz dwudziesty szósty wziął udział w Zlocie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Joanna Izdebska kl.2th, Dawid Chmielewski kl.3th, p.Danuta Markowska-Mościcka i p.Marek Mojski. Na tczewski zlot wyruszyliśmy autobusem, 7 czerwca, w grupie 9 delegacji szkół z Powiatu Łukowskiego, z Siedlec i Siennicy. Razem z nami do Tczewa wyruszyła p.Anna Cybulska, żona ś.p.Antoniego Cybulskiego, dobry duch i kontynuatorka dzieła zlotów. W drodze do Tczewa zwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu i posmakowaliśmy toruńskich pierników. Tegoroczny Zlot rozpoczął się 8 czerwca barwnym przemarszem uczestników ulicami Tczewa od Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyła sie uroczysta gala. Tutaj zlotowiczów i gości przywitała dyrektor szkoły - Elżbieta Tamara Małecka.
    Na gali nie zabrakło ważnych gości, m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza – Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej – niezastąpionej Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Nie mogło również zabraknąć dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej pana Macieja Cybulskiego oraz pani Anny Cybulskiej. Starostę Łukowskiego reprezentował sekretarz Powiatu Łukowskiego- p.Jerzy Siwiec. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów towarzyszących zlotom. Wieczorem dorośli uczestniczyli w bankiecie w restauracji, a młodzież w dyskotece w szkole.
    W sobotę 9 czerwca, w drugim dniu zlotu, zwiedziliśmy Gdańską Starówkę, a następnie popłynęliśmy statkiem pirackim (galeonem) do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Dar Pomorza i Akwarium. Wieczorem, na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, odbył się piknik uświetniony występem Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu. Przyszłorocznym organizatorom spotkania braci sienkiewiczowskiej będzie Szkoła Podstawowej nr 1w Olecku.
    W ostatnim dniu spotkania, w niedzielę, 10 czerwca o godz.9.30, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie została odprawiona msza święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu. Po mszy świętej, dorośli uczestnicy zlotu zwiedzali z przewodnikiem Tczew , a młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych "Malowanie na szkle" w Fabryce Sztuk.
    W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o pomysłodawcy zlotów. Po dotarciu do Siedlec, wstąpiliśmy na miejscowy Cmentarz Janowski, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalony znicz na grobie ś.p. Antoniego Cybulskiego. Pełni wrażeń, miłych wspomnień i nowych znajomości wróciliśmy do domów. Kolejny zlot już za rok w Olecku.

Zapraszamy do szkolnej galerii zdjęć, jak również na stronę szkoły organizatora tegorocznego zlotu. http://www.tczew3333.cal24.pl/zsbio/galeria/180608_01/index.html

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka ]