17 stycznia br., uczniowie kl.1tel pod opieką wychowawczyni, wzięli udział w sesji historycznej poświęconej 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Jej organizatorami byli: Muzeum Regionalne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej oraz Starostwo Powiatowe. Sesja odbyła się w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Zebrani wysłuchali referatów, które wygłosili: p.Michał Mojski „Powstanie Styczniowe na Ziemi Łukowskiej”; p.Mirosław Matosek „W mundurze i w sutannie. Rzecz o pułkowniku Walentym Lewandowskim i księdzu Wawrzyńcu Lewandowskim, bohaterach Powstania Styczniowego” oraz p.Małgorzata Szczygielska „Franciszek Wilczyński – łukowianin i adiutant ks. Brzóski”. Sesji towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona powstaniu styczniowemu ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach. Ponadto odbyła się również promocja książki autorstwa Małgorzaty Szczygielskiej pt. Adiutant wiekuisty. Franciszek Wilczyński (1842-1865) oraz Zeszytu Łukowskiego nr 25 autorstwa Mirosława Matoska pt. W mundurze i w sutannie. Rzecz o pułkowniku Walentym Lewandowskim i księdzu Wawrzyńcu Lewandowskim - bohaterach powstania styczniowego. Udział w sesji był dla uczniów okazją przypomnienia wydarzeń sprzed 155 lat i doskonałą lekcją historii regionalnej.

[Danuta Markowska-Mościcka]